Dzień Skupienia Bractwa Henryka Pobożnego (6 kwietnia 2019 r.)


6 kwietnia 2019r. w Legnickim Polu odbył się kolejny dzień skupienia Bractwa Henryka Pobożnego.

Porządek Dnia Skupienia Bractwa:

1. Zwiedzanie Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu

W Muzeum Bitwy Legnickiej (MBL) członków Bractwa powitali Iwona Nosko-Sułkowska – kustosz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu i Konrad Byś – adiunkt w Dziale Historii Muzeum Miedzi w Legnicy. Pan Byś przedstawił zbiory muzeum, w tym prezentowaną w nim wystawę stałą „Spotkanie dwóch światów. Pamięć o bitwie pod Legnicą 1241”, której jest kuratorem. W muzeum można też zobaczyć witraż wykonany na podstawie projektu Stanisława Wyspiańskiego, na którym książę Henryk Pobożny zdaje się być pochłaniany przez ogromne płomienie i kopię płyty nagrobnej, która ocalała z pomnika księcia, pochodzącego z dawnego kościoła franciszkanów wrocławskich pw. św. Wincentego i Jakuba – jej oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Więcej zdjęć z muzeum można obejrzeć w galerii zdjęć, do której można przejść TU

2. Informacja o aktualnej sytuacji Bractwa

3. Dyskusja i sprawy różne

4. Uroczysta Msza święta z wręczeniem tytułów Członka Honorowego Bractwa

Zgodnie z § 5 statutu Bractwa: „Dzień 9 kwietnia, w którym Henryk Pobożny poniósł śmierć, stanowi dla sióstr i braci Bractwa szczególną okazję do modlitwy i celebracji uroczystej Eucharystii”. Dlatego zawsze w okolicach tej daty członkowie Bractwa uczestniczą w uroczystej Eucharystii.

Tym razem odbyła się ona w Bazylice w Legnickim Polu – początek o godz. 18.00. Mszy świętej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski – Biskup Legnicki, a koncelebransami byli: bp Stefan Cichy – Biskup Senior Diecezji Legnickiej (wygłosił też homilię, nawiązującą do Patronów Bractwa), ks. Włodzimierz Gucwa – rektor Bazyliki oraz członkowie Bractwa: ks. Stanisław Araszczuk – postulator procesu beatyfikacyjnego Henryka Pobożnego, ks. Bogusław Drożdż – kapelan Bractwa i ks. Mariusz Majewski – proboszcz Parafii pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze.

Czytania mszalne (Iz 43, 16-21 i Flp 3, 8-14) przeczytali p. Zbigniew Rudnicki i p. Monika Rogozińska, a wezwania modlitwy wiernych (przygotował je ks. B. Drożdż) odczytała p. Izabela Wańkowicz.  W dwóch z ośmiu wezwań modliliśmy się o: wyniesienie na ołtarze księcia Henryka II Pobożnego, aby przykład jego męczeńskiej śmierci mógł pociągnąć wiernych dzisiejszego Kościoła do gorliwszej obrony wiary chrześcijańskiej oraz za członków Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej, aby promując idee stowarzyszenia sami wzrastali w świętości, idąc drogą wyznaczoną przez Jezusa Chrystusa.

Po Komunii świętej nastąpiło wręczenie tytułu Członka Honorowego Bractwa: bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu, bp. Stefanowi Cichemu i prof. UWr dr. hab. Wojciechowi Mrozowiczowi. Powody nadania im tytułu przedstawił S.A. Potycz, przewodniczący Kapituły.

Następnie, jeden z rycerzy z Orszaku Księcia Henryka II Pobożnego (w roli księcia wystąpił p. Marek Mojecki – członek Bractwa) wystawionego przez Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej i Joannitów – rycerzy ze Strzegomia odczytał „Wezwanie do boju w imieniu Henryka Pobożnego”:

My, Henryk II, z Bożej łaski nam panujący jako niepodzielny władca i książę śląski, krakowski, wielkopolski, ziemi kaliskiej, wieluńskiej, rudzkiej –

zwołuję wszystkie oddziały rycerstwa śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, opolskiego, Mazowsza, Moraw, Czech, Łużyc, Brandenburgii, Braci Zakonnych Joannitów, Templariuszy Zakonu Najświętszej Maryi Panny, lud zamieszkujący okolice Legnicy, górników ze Złotoryi, Lubania

o stawienie się w obronie wiary chrześcijańskiej, naszych ziem, majestatu księcia Henryka II na bój śmiertelny z nadciągającymi z okolic Krakowa, Sandomierza, Wrocławia hord mongolskich, zostawiających za sobą jeno spaloną ziemię, wyrżniętych mężów, pohańbione niewiasty i wzięte w jasyr dzieci.

A gdyby przyszło nam ten bój przegrać zasłużymy na nieśmiertelną chwałę, wieczną pamięć potomnych i nagrodę przy stole Pańskim. Amen.

Warto zauważyć, że w wezwaniu zostały przytoczone (za Długoszem) słowa wypowiedziane przez księcia przed bitwą na Legnickim Polu.

Na zakończenie głos zabrał biskup legnicki:

Dziękuję w imieniu nas wszystkich tutaj powołanych jako członków honorowych do Bractwa i niech to będzie przyczynek do tego, żeby prawda Boża, dzieło Boże nie ulegało żadnym innym zakusom, z jakiejkolwiek strony by one nie były.

Bo to jest najważniejsze – my się trzymamy Krzyża Jezusa Chrystusa. Wiemy, że w tym znaku, przez ten znak dochodzimy do prawdziwego zwycięstwa, niezależnie od okoliczności, tak jak tam było powiedziane – nawet jeśli przegramy w oczach świata.

Bo Jezus w oczach świata, po ludzku, przegrał, przyjął Krzyż. Ale to jest konieczny próg, warunek do prawdziwego zwycięstwa.

I niech taka myśl – zaczerpnięta właśnie z tej odezwy, z tego wezwania, połączona z całą naszą myślą chrześcijańską – nam towarzyszy i pozwala w pełni i w prawdzie żyć.

Biskup pięknie nawiązał do odczytanego przez rycerza wezwania. Przewodniczący Kapituły po uroczystości zapewnił bp. Kiernikowskiego, że członkowie Bractwa zrobią wszystko, aby myśl o trzymaniu się Krzyża Jezusa Chrystusa zawsze im towarzyszyła. Wskazał przy tym, że Patron Bractwa wprawdzie też przegrał w oczach świata, ale był to, jak przewidział on przed bitwą, „prawdziwy i nieśmiertelny triumf”, gdyż zginął „w walce w obronie wiary i religii chrześcijańskiej”, co uważał za ważniejsze „niż gdyby miał odnieść zwycięstwo i zachować życie, ale splamić się jakimś występkiem” (cytaty z: Jan Długosz, „Roczniki, czyli Kroniki Sławnego Królestwa Polskiego”, PWN, Warszawa 1974).  

W uroczystości uczestniczyli wierni z Legnickiego Pola i Legnicy oraz zaproszeni goście: Dorota Czudowska – Senator RP, Ewa Szymańska – Poseł RP, Adam Babuśka – Starosta Powiatu Legnickiego, Rafał Plezia – Wójt Legnickiego Pola oraz Iwona Nosko-Sułkowska i Konrad Byś – ww. pracownicy Muzeum Miedzi w Legnicy.

Po Mszy św. zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie członków Bractwa z Honorowymi Członkami Bractwa.

Na stronie Legnica FM umieszczone zostały materiały do odsłuchania: –

-Wprowadzenie kapelana Bractwa ks. Bogusława Drożdża
-Homilia biskupa Stefana Cichego
-Odczytanie decyzji Kapituły Bractwa przez Stanisława Andrzeja Potycza
-Wezwanie do boju odczytane w imieniu Henryka Pobożnego
-Słowo biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego 

LINK DO STRONY LEGNICA FM

5. Kolacja

Z bazyliki w Legnickim Polu członkowie Bractwa, Honorowi Członkowie Bractwa i zaproszeni goście udali się na kolację do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Podczas kolacji głos zabrali: ks. B. Drożdż, S.A. Potycz, prof. W. Mrozowicz i M. Rogozińska, a biskupi Z. Kiernikowski i S. Cichy udzielili obecnym błogosławieństwa.