Profesor Andrzej Nowak laureatem Nagrody im. Henryka Pobożnego


Dnia 26 września 2020 r. odbyła się w Legnicy I Gala Nagrody im. Henryka Pobożnego ustanowionej przez Bractwo Henryka Pobożnego. Pierwszym jej laureatem został prof. Andrzej Nowak (UJ).

Całość uroczystości (w tym: informacja o Bractwie Henryka Pobożnego – Stanisław Andrzej Potycz; laudacja – Tomasz Łysiak; wręczenie Nagrody im. Henryka Pobożnego; prezentacja obrazu „Henryk Pobożny” – Andrzej Boj Wojtowicz; wykład „Czy historia Polski jest wyjątkowa?” – prof. Andrzej Nowak; Stanisław Wyspiański „Henryk Pobożny pod Legnicą” – czyta Wiktor Skowroński; wystąpienie Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego)została sfilmowana przez Radio Plus Legnica:

kliknij w logo by przejść na stronę Radia Plus Legnica.

Prof. Andrzej Nowak tak napisał o tym wydarzeniu na Facebooku:

Zostałem zaszczycony Nagrodą im. Księcia Henryka Pobożnego, przyznanej w Legnicy przez Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. Zaszczyt nie polega tylko na przepięknej statuetce, ani nawet na laudacji tak łaskawie dla mnie sformułowanej przez pana Tomasza Łysiaka, ale także na spotkaniu ze wspaniałym środowiskiem legnickim, dolnośląskim, które ożywia wspaniały duch patriotyzmu i chrześcijaństwa. Przede wszystkim jednak zaszczyt płynie z osoby Patrona Nagrody – i sprawy, którą symbolizuje. Legnica, 9 kwietnia 1241 rok: bitwa, która zatrzymała najazd mongolski. Książę Henryk poległ. Ale nie przegrał. Polska nie pozostała pod panowaniem najeźdźców z innego świata. Zatrzymali na dwa i pół wieku władzę nad Rusią – przyczyniając się, niestety, do stopniowej przemiany jej rdzenia w inny świat, za naszą wschodnią granicą. Henryk Pobożny bronił piastowskiego, polskiego domu i zarazem granicy łacińskiej Europy, chrześcijańskiego świata. Gdzie dziś jest ta granica? Gdzie jest ta Europa? I jaka jest dzisiaj nasza misja – nad tym zastanawiałem się w Legnicy. Zachęcam do wspólnej refleksji.

Link do wpisu na Facebooku

Czytaj tekst laudacji Tomasza Łysiaka

Wykład prof. Andrzeja Nowaka „Czy historia Polski jest wyjątkowa?”

Inne relacje z uroczystości można obejrzeć w zakładce Materiały Prasowe

Zobacz zdjęcia z Gali